home
Tapetowanie ścian

Tapetowanie ścian

Opublikowano 2013-09-25 przez Kinga

Tapety wracają do naszych domów i mieszkań. Ich bogactwo wzorów, kolorów i wysoka jakość materiałów sprawiają, że stają się doskonałą dekoracją ścian wewnętrznych, zarówno w nowoczesnych, jak i bardziej klasycznych wnętrzach. Przestają być już również środkiem na zatuszowanie mankamentów ścian: nierówności czy rys.


Przy remoncie warto pomyśleć o założeniu tapety. Wybór tapety, podobnie jak kolor farby, powinniśmy uzależnić od wielkości przestrzeni, jaką mamy do dyspozycji. Tapeta może bowiem w sposób istotny wpłynąć na optyczny odbiór wnętrza, może go powiększyć lub nadać inny kształt. Dlatego do małych pomieszczeń należy raczej wybierać jasne kolory z drobnymi wzorami czy fakturą. Duże pomieszczanie dają większe pole do popisu, ale tu również należy uważać na to, co powiesimy na ścianie. Na przykład wysokie mieszkanie zostanie nienaturalnie wydłużone przez wzorzyste tapety w pionowe pasy, a długi i wąski pokój bardzo łatwo jest poszerzyć tapetą w poziome pasy umieszczoną na jednej z krótszych ścian.


Pokrycie tapetą jednej ściany to najczęściej wykorzystywany sposób w aranżacji wnętrz. Dzięki temu możemy uwydatnić charakterystyczny element wyposażenia, bądź w części pokoju wydzielić osobny kąt. Zanim wnętrza nabiorą niepowtarzalnego charakteru, musimy dokładnie przygotować się do prac związanych z remontowaniem wnętrz, a potem przeprowadzić je z należytą starannością.


Powierzchnia, na którą kłaść będziemy tapety, musi być sucha, czysta, odkurzona i gładka. Należy zeskrobać starą farbę lub tapety. Gładkie podłoże, po ewentualnym zeszlifowaniu nierówności, należy umyć ciepłą wodą z detergentem lub mydłem malarskim. Jeśli ściany są zbyt chłonne, co występuje najczęściej w przypadkach ścian gipsowych czy wykonanych z płyt gipsowo-kartonowych lub paneli gipsowych, należy zastosować środek gruntujący – ideą jest nasycenie podłoża środkiem gruntującym tak, aby podłoże nie miało już tendencji do zbytniego wchłaniania wilgoci.


Na rynku dostępnych jest sporo dobrej klasy klei uniwersalnych do tapet. Każdy producent tapet może zaproponować konkretny produkt z dostępnych na rynku. Jest też spory wybór klejów specjalistycznych. Przy klejeniu tapet należy stosować się do instrukcji podanej na opakowaniu.


Budowa domu to jedna sprawa, ale to dopiero początek. Najdroższe jest wykończenia wnętrz. Malowanie czy tapetowanie ścian, wykonanie podłóg, a najdroższe jest umeblowanie poszczególnych pomieszczeń. Zawsze można jednak stopniowo kupować poszczególne meble i urządzenia w celu całkowitego umeblowania domu.